Zašto muškarci ne mogu da izraze svoja osjećanja
Nekada smo mislili da žene imaju tendenciju da pokažu svoje emocije otvorenije od muškaraca. Naravno, svi su različiti i neki muškarci mogu biti veoma emotivni i lako reći šta osećaju. Ipak, istraživači pokušavaju da istraže zašto se muškarci ne izražavaju kao žene.
Muškarci osjećaju emocije isto kao i žene.
„Osjećam da ga nije briga“, često se čuje kako žene govore kada ne mogu dobiti povratnu informaciju o osjećajima svog partnera. Ali da li je to zaista istina?
Dok statistike pokazuju da su žene podložnije depresiji i anksioznosti, muškarci su takođe pogođeni mentalnim zdravstvenim problemima. Jeste li znali da će preko 30% muškaraca doživjeti depresiju u nekom trenutku svog života? A otprilike 9% muškaraca izjavljuje da svakodnevno doživljava osjećaj depresije ili anksioznosti. Uprkos društvenim očekivanjima od muškaraca da prikriju svoje emocije, ključno je prepoznati važnost rješavanja problema mentalnog zdravlja kod muškaraca.
Hajde da istražimo zašto muškarci kriju svoje emocije.
To bi mogao biti društveni pritisak.
Iznenađujuće, čini se da uobičajena fraza „budi muško“ igra značajnu ulogu u ovom ponašanju. Ovaj pojam, definiran u Cambridge English Dictionary kao “suočavanje s nečim hrabrijim”, samo je jedan društveni pritisak koji iskrivljuje percepciju muškosti. Istraživanje koje je provela dobrotvorna organizacija za zdravlje muškaraca Movember otkriva da gotovo jedna trećina muškaraca osjeća pritisak da izgleda muževno ili muževno, a mlađi muškarci od 18 do 34 godine to doživljavaju na još većem nivou (47%). Razumijevanje ovih društvenih utjecaja može nam pomoći da prevladamo prepreke mentalnom zdravlju i dobrobiti muškaraca.
Muškarci često pokazuju manje vidljivih znakova zabrinutosti za mentalno zdravlje i manje je vjerovatno da će o njima otvoreno razgovarati. U izvještaju se kaže da kada su žene depresivne, često pokazuju tugu ili izražavaju svoja osjećanja, dok muškarci obično pokazuju znakove ljutnje, razdražljivosti ili agresije. Razumijevanjem ovih rodno specifičnih razlika u izražavanju izazova mentalnog zdravlja, možemo ih bolje identificirati i riješiti. Muškarci ne izražavaju svoja osjećanja i to djeluje protiv njih.
Oni jednostavno ne znaju kako da se izraze.
Muškarcima niko nije objasnio kako da se izraze. Društvena očekivanja i uvjetovanost iz djetinjstva često uče muškarce da budu čvrsti i neemotivni, ostavljajući ih nesigurnim kako da izraze svoja osjećanja. Dok žene mogu otvoreno izraziti svoje slomljeno srce, muškarci imaju tendenciju da sakriju svoj bol i izgledaju stoički. Ovaj društveni pritisak može učiniti izazovom za muškarce da budu ranjivi, jer se to smatra tabuom. Kao rezultat toga, emocionalno blagostanje muškaraca može patiti.
Promoviranjem otvorenih razgovora o mentalnom zdravlju i razbijanjem stereotipa, možemo pomoći muškarcima da se osjećaju ugodno i osnaženi da izraze svoje emocije.
To je neurološka stvar.
Corpus Callosum, dio mozga koji povezuje lijevu i desnu hemisferu, veći je kod žena nego kod muškaraca, što dovodi do veće sposobnosti osjećanja i razmišljanja istovremeno. Žene mogu osjećati i razmišljati u isto vrijeme. Muškarci, s druge strane, imaju tendenciju da odvoje svoje emocije od svojih misli, što rezultira oklevanjem da razgovaraju o emocionalnim temama. Iako ovo može dovesti do poteškoća u komunikaciji o osjetljivim temama, važno je prepoznati i razumjeti ove rodno zasnovane razlike.
Muškarci i žene su na neki način isti, ali ipak različiti. Čak i način na koji se nose sa stresom može varirati ovisno o društvenim očekivanjima, fiziologiji i psihologiji.