11 Pravila Društvenog Ponašanja za Savršeno Etiketiranje

Svakodnevna etiketa nije samo u izboru pravilnog pribora za jelo salatu. Ona također uključuje izražavanje poštovanja prema sebi i prema drugima oko sebe. Ponekad se čini da nevažne radnje mogu otkriti nečije dobre manire ili, suprotno tome, karakterisati osobu koja lako može uvrijediti druge.

Mi smo uvjereni da nije potrebno pohađati školu dobrih manira da biste ih naučili. Nadamo se da će vam ovaj članak pomoći da bolje razumijete norme društvene interakcije.

Objesite svoju torbu tako da ne smeta drugima.

Kada sjedite za stolom, stavite torbu na praznu stolicu pored vas, u krilo ili iza vas. Stavljanje torbe na pod ili vješanje na leđima stolice nije prikladno jer može smetati drugima. Kada prolazite kroz gužvu, držite torbu lijevom rukom i nosite je na lijevom ramenu ili je skinite s ramena i držite je ispred sebe. Budite pažljivi prema drugima kad stavite torbu na rame ili je skidate kako ne biste slučajno udarili nekoga.

Pustite konobara da sam priđe vašem stolu.

Nemojte vikati ili mlatarati konobaru dok večerate u restoranu. Kada trebate naručiti ili zatražiti račun, osoba s dobrim manirima će pokazati strpljenje i tražiti pažnju kada osoblje prođe pored vas – na primjer, lagano podignuvši ruku ili pozvavši konobara po imenu dovoljno je.

Parkirajte kolica sa strane prolaza prilikom kupovine u supermarketu.

Promet u supermarketima, posebno vikendom i praznicima, može biti vrlo užurban. Zato, kao i vožnja autom, postoji važno pravilo koje treba slijediti – držite se desno. Pomaknite kolica bliže desnom dijelu prolaza i držite sredinu prolaza slobodnom za druge kupce. Ako je prolaz suviše uzak, parkirajte kolica na početku prolaza i prošetajte do proizvoda koje trebate.

Koristite podmetače za čaše.

Kada ste u nečijem domu, obavezno stavite podmetač ili maramicu ispod svoje čaše prije nego je postavite na namještaj. Ako nema podmetača ili maramica u blizini, zamolite domaćina za neke. Možda su ih jednostavno zaboravili, i bit će vrlo zahvalni ako ih zatražite.

Sklonite se da biste odgovorili na poziv.

Često moramo odgovarati na telefonske pozive na javnim mjestima kao što su red u supermarketu, u banci ili na autobusu. Prvo trebate procijeniti je li zaista važno odgovoriti na poziv upravo u tom trenutku jer će vaš razgovor biti čut od svih oko vas. Ako i dalje trebate odgovoriti, pokušajte se pomaknuti na stranu gdje nema puno ljudi.

Povucite stolicu prema stolu kad ustanete.

Osim što je osnovno pravilo dobrih manira (bilo da ste u restoranu ili na sastanku), to je jednostavno pristojna gesta prema onima oko vas. Ne zaboravite povući stolicu prema stolu nakon što ustanete kako biste omogućili drugima da se slobodno kreću i kako se netko ne bi slučajno spotaknuo.

Pljeskajte držeći ruke na nivou prsa.

Nije lijepo kada vam netko blokira pogled dok gledate predstavu u kazalištu jer plješće podižući ruke iznad glave. Kako biste izbjegli takve situacije, postoje određena pravila etikete i tehnika pljeskanja:

  • Držite lagano savijenu neprednostavnu ruku na nivou prsa sa dlanom okrenutim prema unutra pod kutom od 45 stepeni.
  • Pljesnite dominantnom rukom preko druge ruke koristeći četiri prsta. Ovaj gest proizvodi prilično glasan zvuk, a umjetnik će i dalje moći čuti vaš aplauz.

Cijedite limun u čašu tako da prekrijete komadić rukom.

Teško je odoljeti želji da iscijedite krišku limuna kako biste čaju dali citrusni okus. Međutim, često ne razmišljamo o drugima dok to radimo. Pravila dobrih manira kažu: iscijedite limun jednom rukom dok ga drugom prekrivate dok cijedite u čašu, tako da slučajno ne zaprljate soka prijatelju sa suprotne strane stola u oko.

Pružite čvrst stisak ruke.

Pokušajte ne ponuditi mlaku ruku jer ostavlja dojam slabosti i nesigurnosti. Budite čvrsti, ali ne prečvrsti. Ako vam druga osoba pruži mlaku ruku, pružite joj blagi stisak. I ne zaboravite pogledati je u oči.

Ne ostavljajte tragove ruža na čaši.

I dok su tragovi ruža na salveti prihvatljivi, definitivno ne izgledaju dobro na čaši. Budući da se ostavljanje tih tragova smatra znakom loših manira, evo nekoliko savjeta kako to izbjeći:

  • Neprimjetno i brzo poližite čašu prije nego što popijete (masnoće i voda se ne miješaju).
  • Prije gutanja pažljivo uklonite višak ruža sa usana maramicom.
  • Nanesite podlogu za ruž ili olovku za usne ispod ruža i zatim obrišite usne maramicom nakon nanošenja ruža.

Skinite sunčane naočale dok razgovarate s nekim.

Postoji pravilo o nošenju sunčanih naočala koje mnogi zaborave: smatra se nepristojnim ne skinuti ih dok razgovarate s drugom osobom. Na kraju krajeva, većinu svojih emocija izražavamo očima, a ako ostavimo sunčane naočale na licu, to znači da ne želimo otkriti svoje prave osjećaje osobi s kojom razgovaramo.

Koje greške u etiketi ste ikada napravili ili primijetili?