7 Razloga zašto se budite noću uvijek u isto vrijeme

Prema Dr. Jose Colon, 4-6 noćnih buđenja se smatra normalno za prosječnu osobu. To se datira iz naših pećinskih dana kada smo se trebali probuditi da bismo osigurali svoju sigurnost. Međutim, nakon tog kratkog buđenja trebali bi veoma lahko nastaviti sa spavanjem. Ako ne možete odmah zaspati to je sigurno radi stvari koje ćemo spomenuti ispod.

Mi iz Zanimljivo.net vam prenosimo listu najčešćih stvari radi kojih nakon buđenja u noći ne možete nastaviti sa spavanjem.

7. Pogrešan položaj za spavanje

Pogrešan položaj za spavanje

Simptomi poput hroničnog umora, glavobolje, žgaravice i bolova u vratu ili leđima mogu biti uzrokovani nepravilnim položajem dok spavate. Također biste trebali obratiti pažnju na svoj krevet – ni vaš madrac ne bi trebao biti previše čvrst, ali ne smije biti ni previše mekan. Proverite da li vam jastuk podržava i vrat i glavu.

Šta učiniti: Prema Dr. John Douillardspavanjem na lijevoj strani može poboljšati vašu probavu i cirkulaciju krvi, promoviše emocionalno zdravlje, pomaže limfnom sistemu da radi pravilno i sprečava bolesti srca.

Ako ne možete da promijenite vaše navike spavanja u potpunosti, pokušajte sljedeće savjete:

  • Ako spavate na leđima, stavite jastuk ispod koljena da biste sklonuli pritisak sa donjeg dijela leđa.
  • Ako spavate na strani, stavite jedan jastuk ispod pazuha i jedan između noga da bi vam bila kičma prava i da sklonite pritisak sa ruke.
  • Ako spavate na stomaku, koristite tanki jastuk ili čak spavajte bez jastuka.

6. Buka okoline

Ako živite u velikom gradu onda znate kako je to biti izloženi buci danu i noću. Partnerov alaram zvoni, autobus ili voz prolazi, dijeca ili ljubimci se igraju – svi ovi zvukovi mogu značajno pokvariti kvalitet vašeg sna.

Šta učiniti: Koristite čepiće za uši dok spavate, ali ne zaboravite da čepići od pjene imaju zaista kratak životni vijek. Tako da biste ih trebali redovno čistiti.

If disturbing sounds are coming from your neighbors or from outside, you can soundproof the walls of your room to sleep comfortably.

5. Apneja u spavanju

Apneja u spavanju znači da disajni putevi postaju djelomično ili potpuno blokirani i to može uzrokovati da noću na tren prestanete disati. U ovom slučaju vaše buđenje jer prouzrokovano padu nivoa kisika u krvi. Među ostalim simptomima apneje, možete osjetiti glavobolju, suha usta, bol u grudima, pretjeranu pospanost i promjene raspoloženja.

Šta učiniti: Ako je dijagnoza potvrđena, doktori mogu savjetovati korištenje CPAP uređaja da bi vam ostali disajni putevi otvoreni dok spavate.

4. Sindrom nemirnih nogu

Ako se probudite sa snažnim nagonom za pomicanjem nogu, vjerovatno imate sindrom nemirnih nogu (RLS). Ovaj neurološki problem može izazvati svrab ili da vam prolaze trnci kroz noge. Ponekad možete čak osjetiti i bol u nogama.

Šta učiniti: Masaža nogu, umjereno vježbanje i tople kupke mogu ublažiti simptome RLS-a. Ako patite od značajnog nedostatka sna, možete promijeniti svoj način spavanja drijemajući tokom dana.

3. Pogrešna sobna temperatura

Ako se budite usred noći jer vam je ili previše hladno ili pretoplo, problem bi mogla biti sobna temperatura. U pravilu vam tjelesna temperatura treba malo opasti da biste prešli u stanje spavanja, ali to ne znači da bi vaša soba trebala biti previše hladna.

Što učiniti: Prema Nacionalnoj fondaciji za spavanje, idealna sobna temperatura za spavanje kreće se od 16 ° C do 20 ° C. Za bebe i malu djecu to je između 18 ° C i 21 ° C.

Također možete pokušati uzeti toplu kupku prije spavanja. To će vam podići tjelesnu temperaturu i nakon što izađete iz kade ćete osjetiti blagi pad temperature, koji će poslati signal “spavanja” vašem mozgu.

2. Konzumiranje alkohola

Iako alkohol ima sedativni učinak koji vas može prilično uspavati, on zapravo može biti i razlog za vaše nemirne noći. Dok vaše tijelo metabolizira alkohol u vašem sistemu, kvaliteta vašeg sna može se pogoršati, možda ćete se početi često okretati, a možete se i probuditi usred noći.

Šta učiniti: Izbjegavajte piće barem sat vremena prije nego što odete u krevet. Umjesto toga, popijte šoljicu čaja od kamilice – pomoći će vam da bolje zaspete.

1. Provođenje vremena online pred spavanje

Pregledanje po Twitteru ili razgovaranje na Facebooku zapravo mogu naštetiti kvaliteti vašeg sna. Kao što pokazuju neke studije, izlaganje očiju plavoj svjetlosti tokom večeri sprječava vaše tijelo da proizvodi hormon sna melatonin.

Šta učiniti: Isključite sve elektroničke uređaje jedan ili dva sata prije spavanja. Ako apsolutno ne možete da ne provjerite vaše notifikacije onda smanjite svjetlo telefona ili tableta i držite ga na udaljenosti od oko pola metra od lica.

Često se budite noću bez nekog posebnog razloga? Kako se nosite s tim? Podijelite svoje iskustvo u komentarima!