19 bitnih činjenica koje bi mogle biti korisne u vašem svakodnevnom životu
Mi smo jedno s univerzumom, i ne mislimo to samo figurativno. Nauka nam govori da je većina našeg tijela napravljena od kozmičke prašine. A govoreći o svemiru, moglo bi biti šokantno saznati da je bež umjesto tamno plav. Nekim činjenicama je toliko iznenađujuće da ih je teško povjerovati na prvu, iako su naučno dokazane.
Sakupili smo 19 fascinantnih istina koje će vas natjerati da nikada više ne gledate na neke stvari istim očima.
1. Komarci su privučeni određenim bojama.
Možda to ne očekujemo, ali ono što nosimo može direktno uticati na to zašto nas komarci ne žele ostaviti na miru. Ovi mali insekti privlače tamne boje, jer, prema ovom istraživanju, crna boja privlači više komaraca od bijele. Isto istraživanje također nam govori da ovi letući insekti privlače toplotu koju tamne boje apsorbiraju više od svijetlih.
2. Jedenje prije spavanja dovodi do noćnih mora.
Grickanje tog ukusnog ostataka neposredno prije spavanja možda nije sjajna ideja ako tražite miran i spokojan san. Prema ovom istraživanju, unos hrane blizu spavanja može imati negativan uticaj na efikasnost sna, posebno kod žena. Osim toga, drugo istraživanje sugerira da konzumiranje mliječnih proizvoda prije spavanja može dovesti do uznemirujućih i čudnih snova, više nego druge vrste hrane.
3. Mobilni telefoni su prljaviji od toaleta.
Možda smatramo svoje pametne telefone nezaobilaznim dijelom svakodnevnog života, ali ovaj koristan uređaj možda krije iznenađenje koje i nije tako sjajno. Studija o mobilnim telefonima srednjoškolaca otkrila je da su visoko zagađeni potencijalno patogenim bakterijama. Zapravo, prema naučnicima, mobilni telefoni nose 10 puta više bakterija nego većina WC školjki.
4. Drveće je povezano podzemnom mrežom.
Možda ima više u drveću nego što se vidi. Vjeruje se da su im korijeni povezani pod zemljom u ono što čini gigantsku mrežu koja se vizualno može uporediti sa nervnim sistemom čovjeka. Prema naučnicima, ova mreža omogućava komunikaciju između drveća i pomaže im u ponašanju, obrani, učenju i pamćenju.
5. Naše tijelo sadrži više mikroba nego ljudskih stanica.
Činjenica da smo sačinjeni od triliona mikroorganizama možda će neke iznenaditi. Zapravo, za svaku ljudsku stanicu imamo 10 mikroba. Međutim, nema potrebe za zabrinutošću. U stvari, ovi mikroskopski živi organizmi pomažu u funkcionisanju našeg tijela jer su neophodni za varenje hrane, regulisanje imunološkog sistema, zaštitu od drugih štetnih bakterija itd.
6. Kapacitet za skladištenje ljudskog mozga je 2,5 miliona gigabajta.
S na stotine miliona neurona koji se međusobno povezuju u ono što čini ogromnu mrežu od preko bilion veza, nema sumnje da ovaj fascinantan organ ima ultrapowerful sposobnosti. Prema istraživanju, memorija našeg mozga iznosi 2,5 miliona GB-a, što se može uporediti s držanjem 3 miliona sati TV emisija.
7. Zemlja sadrži dovoljno zlata da prekrije cijelu svoju površinu.
Prema istraživanju, 99% zlata na Zemlji nalazi se u njenoj unutrašnjosti. Ako bismo na neki način uspjeli iskopati ovu masivnu količinu, dobili bismo golemu količinu ovog dragocjenog metala, dovoljno da potpuno obavije površinu naše planete slojem od 4 metra debljine.
8. Na svaku osobu na planeti dolazi 420 stabala.
Prema ovom istraživanju Yalea, Zemlja ima 3 biliona stabala. To bi značilo 420 stabala za svaku živuću osobu. S svim divnim koristima koje drveće ima za planetu i nas ljude, sve što možemo reći ovoj dobijenoj vijesti je da što više drveća imamo, to je bolje.
9. 80% okeana je još uvijek nepoznato.
Okean ostaje jedna od najmisterioznijih i začuđujućih stvari za nas ljude. Bez obzira koliko toga otkrijemo o njemu, još ima puno toga za naučiti i otkriti, jer smo istražili samo petinu. S njegovim ukupnim volumenom od 1,35 milijardi kubičnih kilometara, možemo reći da još dugo puta trebamo proći kako bismo otkrili beskrajne tajne koje ovaj enigma možda skriva.
10. Gravitacija čini da nos i uši rastu s vremenom.
Iznenađujuće, razlog zbog kojeg nos i uši izgledaju veći s godinama je zapravo opuštanje kože i uticaj gravitacije na nju. Isto se događa i s drugim organima tijela, međutim, nos i uši su najvidljiviji.
11. Ljudi, životinje i biljke sve su evoluirali od istog mikro pretka.
Sva živa bića na našoj planeti, uključujući nas ljude, evoluirala su iz istog porekla prema nauci. To bi bio originalni pretka Zemlje, organizam star 3,8 milijardi godina po imenu LUCA (posljednji univerzalni zajednički pretka). Nakon svega, svi smo sačinjeni od ćelija koje imaju zajedničke karakteristike poput ribosoma i genetskog koda koji se vjeruje da potiče od ovog jednog jedinog entiteta.
12. Zatvaranje očiju poboljšava pamćenje.
Kratki trenutak opuštanja sa potpuno zatvorenim očima nikome nije naškodio – naprotiv, vjeruje se da naša memorija može imati koristi od ovog kratkog odmora. Prema eksperimentu, 15 minuta odmora sa zatvorenim očima nakon slušanja kratke priče može vam pomoći da se bolje sjetite priče. Osim toga, na osnovu ovog istraživanja utvrđeno je da svjedoci zločina pamte tačnije detalje kada su zatvorili oči.
13. Boja svemira je bež.
Kada pokušavamo vizualizirati svemir, tamne nijanse plave najčešće će nam pasti na pamet kao dominirajuća boja. Međutim, nauka nam govori da to ne bi moglo biti dalje od istine. Iznenađujuće, ispostavilo se da je prosječna boja svemira dobivena kao rezultat mješavine svjetlosti koju emitiraju 200.000 galaksija, bež boja. Ova boja je definirana kao ‘kozmički lateks’.
14. Naše srce se sinhronizira s muzikom koju slušamo.
Svi smo doživjeli podizanje raspoloženja i promjenu raspoloženja koju muzika može imati na nas, međutim, njen uticaj ne staje tu. Prema studiji, dobra melodija može doslovno govoriti srcu. Utvrđeno je da se otkucaji srca sinhroniziraju s ritmom muzike. Zapravo, istraživači su otkrili da su odabiri s kulminacijama doveli do povećanja krvnog pritiska, brzine otkucaja srca i disanja. I s druge strane, ove mjere su opadale tokom decrescenda i tiših perioda.
15. Ljudsko oko može razlikovati do 10 miliona boja.
Nauka nam govori da ljudsko oko može razlikovati oko 10 miliona različitih boja. To bi možda na prvu loptu izgledalo kao impresivna količina, međutim, kada pomislimo da 24-bitni monitor može prikazati više od čak 16 miliona kombinacija boja, možda ćemo stvari vidjeti drugačije.
16. Ružičasti ugao u oku je naša treća trepavica.
Iako je svi imaju, možda ne znamo mnogo o misterioznoj membrani u kutu našeg oka. Zapravo, ovo tkivo je ostatak treće vjeđe i mnogo je vidljivija kod ptica i nekih sisavaca kako bi zaštitili svoje oči od prašine. Međutim, za nas ljude ova membrana zapravo ne služi svrsi i stoga se vjeruje da će potpuno nestati tokom vremena.
17. Većina atoma u našem tijelu napravljena je od zvjezdane prašine koja je stara milijarde godina.
Mi smo dio univerzuma, i prema naučnim istraživanjima, ova izjava je prilično doslovna. Osim vodika u našem tijelu, koji je prašina od Velikog praska, svi ostali elementi dolaze iz zvjezdane prašine. Nakon izračunavanja, ovo bi značilo da je 97% našeg tijela napravljeno od zvjezdane prašine.
18. Sve naranče nisu narandžaste.
Ovi plodovi možda dijele ime s stvarnom bojom, ali to ne znači da su sve naranče narandžaste. Zapravo, naranče prvobitno sadrže velike količine klorofila, što je razlog zašto je ovo citrusno voće prvobitno zeleno. Kako sazrijeva, klorofil umire kada su izloženi hladnim temperaturama, a boja narandže se pojavljuje. To je razlog zašto u toplijim dijelovima svijeta naranče ostaju zelene.
19. Treptanje čini da mozak odmara.
S obzirom na sve što naši mozgovi moraju konstantno procesuirati, pravedno je reći da im često treba zasluženi odmor. Srećom, treptanje je tu kako bi pomoglo oko 15 do 20 puta u minuti. Prema istraživanju, taj trenutak zatvaranja očiju pomaže mozgu da se isključi i da na trenutak ode na mentalni odmor prije nego što se pažnja ponovo obnovi. Prema naučnicima, treptanje više kad obavljamo zadatak koji zahtijeva više mentalne aktivnosti, jer bi mozgu trebao više odmora što više ga naprežemo.
Koja od ovih činjenica vam je bila najiznenađujuća? Postoje li neke činjenice koje volite i želite ih podijeliti s nama?