Ćilibar: Fascinantna Priča o Drevnom Životu i Evoluciji

Baltički ćilibar je jedna od najčešćih smola pronađenih u svijetu. “Smola” za to je što su zbog ogromnih borovih šuma njihova brojna ležišta toliko česta da pružaju divna blaga od davnina.

Mravi su posebno česti u baltičkom ćilibaru koji dolazi od borova.  Njegova smola je bogata šećerom, pa mravi često žive među drvećem, blizu lakog izvora hrane.

Jedan blok pronađen u Istočnoj Njemačkoj sačuvao je jednog mrava za kojeg se procjenjuje da je star oko 48 miliona godina.

Ali ono što ovaj nalaz čini zanimljivim je još jedna životinja u ćilibaru. To je grinja, ozloglašeni lovci u svijetu insekata, sposobni da putuju velikom brzinom. Ovi momci se brzo zakače za svoje domaćine, sišući ih na suho. Takođe su u stanju da unište čitave košnice u jednom potezu. I unutar ovog komada ćilibara, ćilibar predstavlja prikaz njihove konačne borbe.

U jugoistočnoj Aziji pronađeno je perje koje pripada nečemu jedinstvenom prije 80 miliona godina. Zarobljeni su u smoli tokom perioda krede, vrhunca dinosaurusa. Mnoštvo perja iznutra je od Celurosaura. Izgleda kao dinosaurus, ali ova životinja je više povezana s pticama. Druga ovakva perja pronađena su u smoli, pripadala su ptičjim i drugim neletećim dinosaurima.

Otkrića su pomogla da se ponovo zamisli kako su dinosaurusi zapravo izgledali. Ipak, dinosaurusi su možda imali perje umjesto da su bili potpuno ćelavi. Naravno, za većinu njih perje se nije koristilo za letenje, ali je pomoglo dinosima da ostanu topli.

Međutim, perje nije sve što je pronađeno, a sačuvan je i dio repa koelurosaura. Ipak, toliko je malen i prastar da njegova DNK nije preživjela da bi mapirala cijeli njihov genom. Zatvoreni rep je također vrlo delikatan i ne može se ukloniti iz njegove zaštitne ćilibarne ljuske.

Ali iako se ovi nalazi mogu samo promatrati, oni su ipak pružili sjajan uvid u evoluciju ptica.

Ali kako ćilibar tako efikasno čuva stvari, čak i u početnim fazama?

Drveće proizvodi smolu da zaštiti sve male praznine u kori, od insekata koji se hrane. Njegova antiseptička priroda i nedostatak vode osiguravaju da se ne degradira dugo vremena. Ovo ga takođe čini otpornijim jer se okamenjuje tokom dugih perioda, na kraju postaje fosil.

Neki od najstarijih ikad pronađenih ćilibara su iz perioda trijasa, što pokazuje koliko dugo može trajati.
Komadi iz Italije stari su oko 230 miliona godina! A unutar jedne od ovih drevnih kapljica, nalazi se najstariji ikada zabilježeni zglavkar. Ova grinja pronađena unutra pružila je šire razumijevanje njihove evolucije. Danas je poznato da uglavnom nerviraju baštovane hraneći se laticama cvjetnica. Međutim, u vrijeme kada je grinja uhvaćena, cvijeće nije imalo latice. I bilo bi bez ovog ukusnog obroka još 100 miliona godina!

Prije 100 miliona godina Mjanmar je bio dio Gondvane, velikog superkontinenta. U to vrijeme Mjanmar još nije bio dio Azije. Ali još uvijek je bila bujna s velikom šumom, koja je sadržavala mnoge vrste guštera koji su živjeli među šikarom, skrivajući se od dinosaurusa. Mnogi od njih su pohranjeni u ćilibaru. Ova činjenica je pomogla da se otkriju preci gekona i kameleona. Koristeći CT skeniranje, naučnici su ih analizirali, dajući uvid u formiranje njihovih krljušti, zuba, stopala i kandži. Sve je to dalo razumijevanje kako su se ova arhaična stvorenja nekada pojavila. Iako su uglavnom bili komadi guštera, uz pomoć moderne tehnologije naučnici su uspjeli stvoriti 3D slike guštera.

Ove slike mogu otkriti kako su se ti momci pojavili u svom punom obliku. Slike pokazuju da i danas zadržavaju neke od svojih tačnih karakteristika, poput ljepljivih jastučića kameleona koji se koriste za penjanje!

Fosil daždevnjaka od prije oko 20 miliona godina jedan je od najnetaknutijih primjeraka ikada pronađenih u ćilibaru. Detalji njegovih završnih trenutaka pokazuju da je napadnut prije nego što se zaglavio u smoli. Međutim, ono što zbunjuje u vezi sa ovim nalazom iz miocenske ere je da je ćilibar pronađen na Karibima. Ali došlo je od drveta koje je bliže onima iz istočne Afrike. Gušter također ima porijeklo iz istog područja.

Ovakva otkrića su otvorila potpuno novo razumijevanje kako su ovi mali gušteri migrirali. Očekivalo se da su jahali pale trupce, što ih je odvelo preko mora u nove domovine. Ne samo na Karibe nego na sve kontinente osim Antarktika. Tamo niko ne ide. Previše je hladno.

U Dominikanskoj Republici možete pronaći neki od najrjeđih od svih ćilibara. Ovaj dominikanski ćilibar dolazi iz neotropskih šuma prije oko 20 miliona godina. Mnoga stabla koja su proizvodila smolu su sada izumrla. Jantar je gotovo potpuno proziran i može doći u nizu prekrasnih boja. Najčešće boje su crvena, žuta, pa čak i plava, a lahko ih je zamijeniti s dragim kamenjem.

Jedan je pronađen sa buvom uhvaćenom u njoj, datira iz vremena kada je šuma bila na vrhuncu i kada je sorta sisara napredovala. Buhe su u to vrijeme vjerovatno bile uobičajene, a posebno se ova buha nedavno hranila sisarima prije nego što se zaglavila. Međutim, nešto intrigantnije je pronađeno unutar buhe. Dok su naučnici provjeravali koja se DNK sisara nalazi u buhi, otkrili su da je nosilac drevne bakterijske bolesti. Ove bolesti bile su konstantne kroz istoriju Zemlje, dramatično smanjujući populaciju životinja i biljaka. Ova sada izumrla mrlja u ćilibaru pomogla je naučnicima da utvrde koliko su se bakterije razvile i kako su se širile.

Većina ostataka insekata unutar ćilibara nije mnogo više od egzoskeleta. Ali s nekima pronađenim u Mjanmaru, bili su tako dobro očuvani da je čak i boja insekata još uvijek netaknuta.

Boje se u prirodi pojavljuju na tri različita načina. Prva je bioluminiscencija koja nastaje hemijskom reakcijom unutar živog organizma. Drugi je o pigmentima, gdje se boja pojavljuje u životinjskom ili biljnom tkivu. Treća se zove strukturna obojenost, a proizvodnja boja se ovdje objašnjava dovoljno finim mikroskopskim površinama koje reagiraju sa svjetlom.

Rijetki insekti u ćilibaru pronađeni su u obliku strukturalne obojenosti, ali samo na određenim valnim dužinama. Sve to objašnjava veoma intenzivne boje koje se retko mogu naći. 99 miliona godina kasnije ove bube i dalje mogu pokazati svoje žive boje – plavu, ljubičastu i zelenu. Neki od njih izgledaju toliko različiti u boji i obliku da gotovo izgledaju kao da su iz nekog drugog svijeta. Što naravno i jesu. Vrlo stari.

Mravi postoje oko 168 miliona godina, na osnovu fosilnih dokaza. Oni su dobro poznati po svojoj društvenoj hijerarhiji i svom sistemu košnice i uma. Oni su dominirali gotovo svakim kutkom svijeta insekata. Ali kada su te društvene sposobnosti nastale, bilo je teško odrediti. Ipak, nedavno je ćilibar od prije 100 miliona godina bacio svjetlo na njihovu evoluciju. Nekoliko komada ćilibara sačuvalo je različite vrste mrava, uključujući mrave radnike, mrave čuvare ili mrave vojnike, pa čak i mrava kraljicu. Prije nego što su ovi dijelovi pronađeni, procijenjeno je da je njihova društvena priroda nastala milionima godina kasnije.

Komad ćilibara datiran prije 100 miliona godina pomaže u rasvjetljavanju evolucije ptica.

Savršeno očuvana ptica koja se izlegla očuvana u ćilibaru, već je bila opremljena svojim letećim perjem. Sa ranijim fizičkim sposobnostima, bili bi sposobni da se sami kreću po gnijezdu u vrlo mladoj dobi. I očekuje se da bi mogli gotovo odmah potražiti sami sebi hranu.

Ali kako su ptice nastavile da evoluiraju i provode više vremena na nebu, njihov mozak se razvijao veći za njihove kognitivne sposobnosti. Nakon izleganja, njihov rani razvoj bio je više fokusiran na mozak. I pilići su se vremenom polako oslanjali na svoje roditelje.

U Španiji je pronađena ogromna riznica ćilibara i drugih fosila. Unutra su se nalazili ostaci čitavog ekosistema koji je postojao prije 110 miliona godina. Pronađena je gomila pojedinačnih fosila. Ogromna kolekcija uključuje mnoge vrste insekata, mekušaca, pauka, biljaka, 50 različitih fragmenata kostiju dinosaurusa, perja i dlake sisara.

Uz obilje otkrića, pomoglo je istraživačima da shvate drevni kopneni ekosistem koji je nekada postojao. Uz mnoštvo specifičnih detalja okoline, rekonstruirali su močvaru. Na ovaj način sada je moguće doživjeti kako je bilo u svijetu dinosaurusa.