9 Prehrambenih proizvoda s dugim rokom trajanja: Kako ih dugotrajno skladištiti
Kada je u pitanju dugotrajno skladištenje hrane, neki proizvodi su neprocjenjivi. Konzumiranje isteklih proizvoda može biti rizično, ali postoje namirnice koje možete čuvati dugi niz godina, a da ne izgube svoju kvalitetu.
Evo liste od 9 prehrambenih proizvoda koji gotovo zauvijek mogu trajati i neće se pokvariti.
1. Riža
Najbolja temperatura za skladištenje riže je 4,5°C ili niže. Bolje je rižu čuvati u plastičnim posudama za hranu ili staklenim teglama. U ovim uvjetima, rižu možete čuvati do 30 godina, i neće izgubiti svoj miris ili nutritivnu vrijednost. Također je važno napomenuti da je istraživanje koristilo 2 vrste riže – parboiled i polirane zrnca.
2. Suho mlijeko u prahu
Suho mlijeko u prahu koje je obrađeno prema svim odgovarajućim zdravstvenim standardima može se dugo čuvati bez gubitka nutritivne vrijednosti – samo ako se čuva u hermetički zatvorenoj posudi.
3. Umak od soje
Soja sos se može sigurno čuvati najmanje 3 godine čak i ako je bočica otvorena. Rok trajanja soja sosa u hermetički zatvorenoj posudi može biti mnogo duži, ali to zavisi od uvjeta kao što su vrsta soja sosa, način obrade, kvalitet i temperatura skladištenja. Pazite na marke koje dodaju hemikalije kako bi ubrzale proces fermentacije.
4. Javorov sirup
Prema Massachusetts Maple Producers Association, nepotporena boca javorovog sirupa može se čuvati neograničeno dugo. Čak i nakon otvaranja, možete ga koristiti nekoliko godina ako ga držite u frižideru.
5. Suhi crveni pasulj
Istraživači sa Brigham Young University su otkrili da se nakon 30 godina skladištenja suhi crveni pasulj promijenio vizualno, ali su svi uzorci ostali prihvatljivi za upotrebu u hitnim situacijama. Zaključili su da suhi crveni pasulj, kao i ostali pasulj, mogu trajati najmanje 30 godina.
6. So
So je zapravo mineral, ne proizvod, zbog čega nije moguće da se pokvari. Naravno, mineral može brzo apsorbirati vodu i vremenom postati jedan veliki kamen. Ali na kraju krajeva, so uvijek ostaje samo to – so. Međutim, imajte na umu da jodirana so traje do 5 godina. Tokom tog perioda, jod obično isparava i so gubi svoju korisnu svojinu, iako je još uvijek možete koristiti kao običnu kuhinjsku so.
7. Sirće
Bijelo sirće je proizvod bez roka trajanja, ali ga trebate čuvati u originalnoj hermetički zatvorenoj posudi na hladnom i tamnom mjestu, dalje od izvora topline.
8. Šećer
Kao i so, šećer traje neograničeno dugo, pogotovo ako ga čuvate u hermetički zatvorenoj posudi. Ali čak i ako šećer apsorbira vlagu iz zraka i pretvori se u čvrstu stijenu, ne gubi svoju kvalitetu. Usput rečeno, šećer u prahu i smeđi šećer mogu se također čuvati koliko i obični šećer.
9. Med – beskonačan rok trajanja
Med je zaista jedinstvena namirnica koja može trajati zauvijek zahvaljujući svojem kemijskom sastavu. Štoviše, ako kupite zatvorene tegle meda, možete biti potpuno sigurni da se neće pokvariti jer neće doći u kontakt s zrakom i vodom. Dok su iskopavali jednu od egipatskih piramida, arheolozi su pronašli neke tegle meda. Prosječna starost pronađenih tegli bila je oko 2.000-3.000 godina. Još uvijek je bilo potpuno jestivo – arheolozi su ga čak i kušali! Nekoliko godina kasnije, pronađen je 5.500 godina stari med u Gruziji.
Koliko obično čuvate prehrambene proizvode? Jeste li ikada razmišljali o temi dugotrajno skladištenje hrane? Jeste li ikada jeli istekle namirnice?
Podijelite svoje iskustvo u komentarima!