Pronalazak iPhonea na drevnim slikama: Dokazi ili puka slučajnost?
Ideja o putovanju kroz vrijeme dugo je zaokupljala ljudsku maštu, a nedavno se pojavila neobična teorija: prisutnost iPhonea na starim slikama. U ovom članku ćemo istražiti četiri historijske slike koje naizgled prikazuju anahrone iPhonee i raspravljati o mišljenjima stručnjaka o ovom intrigantnom fenomenu.
Mlada žena s pismom i glasnikom u unutrašnjosti Pietera de Hoocha
Slika Pietera de Hoocha stara 350 godina izazvala je val rasprava o mogućnosti putovanja kroz vrijeme. Internet je postao opčinjen nakon što je izvršni direktor Applea Tim Cook spomenuo na konferenciji za novinare da je primijetio uređaj koji liči na iPhone na umjetničkom djelu tokom svoje posjete muzeju u Amsterdamu 2016. godine.
Slika, nastala 1670., prikazuje ženu koja sjedi u stolicu sa psom u krilu, dok joj muškarac poklanja „pismo“. Usred pažnje umjetničkog djela na detalje, samo pismo je privuklo široku pažnju nakon izjave gospodina Cooka. Iako neki entuzijasti umjetnosti sugeriraju da muškarac jednostavno predaje pravougaono pismo ženi, drugi vjeruju da se radi o intrigantnom uskršnjem jajetu koje implicira postojanje putovanja kroz vrijeme.
Cook je izrazio svoje čuđenje i nesigurnost u vezi pronalaska iPhonea. Kada su ga pitali o vremenskoj liniji i lokaciji nastanka iPhonea, odgovorio je: “Uvijek sam mislio da znam kada je iPhone izumljen, ali sada više nisam tako siguran.”
Ponosno je pokazao fotografiju publici, insistirajući: “Teško je to vidjeti, ali kunem se da je tu.”
Waldmüller Die Erwartete Ferdinanda Georga Waldmüllera
Zadivljujuća slika prikazuje ženu koja hoda, naizgled nesvjesna svijeta oko sebe, dok muškarac kleči u prvom planu držeći cvijet. Oštar kontrast između njenog puta obasjanog suncem i njegovog zasjenjenog položaja plijeni pažnju. Prvobitno stekla internet slavu 2017. godine kada je bila izložena u Muzeju Neue Pinakothek u Minhenu, slika je izazvala šaljive komentare koje sugerišu da je ignorisala čoveka zbog toga što je bila zaokupljena prevlačenjem na Tinderu. Međutim, pravo značenje slike otkriva drugačiju priču.
Ženin intenzivan fokus je usmeren na njenu knjigu himni, ilustrujući njenu duboku odanost Bogu, koja prevazilazi zemaljske želje. Ovo objašnjenje, dobijeno iz same galerije, može biti iznenađenje za one koji su uvjereni da slika sadrži dokaz putovanja kroz vrijeme.
1937. Slika Bena Nikolsona
Mural na glavnoj pošti u Springfildu, naslikan 1937. godine, prikazuje dolazak doseljenika u Springfild 1620-ih. Međutim, postoji jedan neobičan detalj koji upada u oči. Među haosom scene, čini se da jedan od Indijanaca koji trguje sa Williamom Pynchonom bulji u moderan objekat koji veoma liči na pametni telefon. Umjetnik murala preminuo je 1982. godine, mnogo prije pronalaska iPhone-a. Jedno moguće objašnjenje koje se nudi je da predmetni predmet može biti evropskog porijekla. „Postoji razloga vjerovati, dakle, da ono što čovjek ispituje nije autohtoni predmet, već evropskog porijekla, poput ogledala, koja su se često predstavljala u takvim razmjenama“, rekao je on. „Način na koji čovjek to drži, ako zaista gleda u svoje lice koje mu se reflektira, to bi sigurno imalo smisla”, dodao je.
Gravura zaruka Roberta Burnsa i Highland Mary, 1886
Komad prikazuje poznatog škotskog pjesnika Roberta Burnsa kako drži pravougaoni predmet, nalik na iPhone, dok izjavljuje svoju ljubav prema Mary Campbell. Stvorili su ga umjetnici R. Josey i James Archer, ova gravura prethodi pronalasku iPhonea otprilike 125 godina. Međutim, postoji jednostavnije objašnjenje koje odbacuje ideju putovanja kroz vrijeme. Predmet koji Berns drži je vjerojatnije religiozna knjiga, jer je u skladu s tradicijom razmjene Biblija kroz tekući tok tokom značajnih trenutaka ljubavi i predanosti.
Bonus: Portret dječaka Ferdinanda Bola
Sliku, pod nazivom Portret dječaka, u 17. stoljeću je izradio holandski majstor Ferdinand Bol. Prikazuje osmogodišnjeg dječaka koji drži pehar dok je naslonio ruku na bok. Nakon detaljnijeg pregleda, posmatrači su primijetili da na lijevoj cipeli dječaka izgleda da ima bijeli Nike logo “krpelja”, što je nemoguće s obzirom na to da je Nike osnovan u 1964. godine, tri veka nakon što je slika nastala. Ovaj radoznali detalj su prvi primetile Fiona Fosket i njena ćerka Holi tokom posete galeriji. „Rekao sam svojoj ćerki: ‘Čekaj, da li on nosi Nike patike?’, rekao je Fosket. “Gledajući godine, mora da se dočepao prvog para Nike patika ikada napravljenih. Ili je on zapravo putnik kroz vrijeme?”
Dok misterija iPhonea koji se pojavljuje na drevnim slikama i dalje zbunjuje online zajednicu, ne može se ne zapitati: može li ovo biti dokaz putovanja kroz vrijeme? Pratite naš sljedeći članak, gdje ćemo razotkriti drugu vrstu enigme. Pridružite nam se dok istražujemo osam uvjerljivih slučajeva u koje su uključene poznate ličnosti za koje se čini da su prkosile vremenskom ograničenju, ostavljajući za sobom trag dokaza koji sugerira postojanje izvanrednih vremenskih fenomena.