12 stvari koje trebate izbjegavati tokom oluje: Savjeti za sigurnost u ekstremnim vremenskim uslovima
Gledanje kroz prozor, korištenje tekuće vode ili čak dodirivanje betonskih zidova – postoje mnoge svakodnevne stvari koje radimo kod kuće tokom ekstremnih vremenskih uslova, a da nismo ni svjesni da nam mogu biti opasne. Iako je vaš dom obično sigurno mjesto za vrijeme ovakvih situacija, postoje i sigurnosna pravila koja se ne bi trebala zanemariti.
Mi želimo da naši čitaoci budu pripremljeni za svaku situaciju. U tu svrhu, saznali smo koje su najčešće greške koje većina ljudi zanemaruje dok čekaju da loše vrijeme prođe. Obratite pažnju na ove informacije i ostanite sigurni!
1. Izbjegavajte korištenje tekuće vode.
Tuširanje, kupanje, pranje sudova ili bilo koje korištenje tekuće vode može biti opasno. Prvo, vodovodne cijevi su obično napravljene od metala (obično čelika ili bakra), koji je poznat po provođenju elektriciteta. Drugo, voda iz slavine, sa svojim brojnim nečistoćama, omogućava elektricitetu da protiče kroz nju. Stoga, izlaganje sebe vodi vas izlaže opasnosti od strujnog udara.
2. Ne dodirujte betonske konstrukcije.
Bolje je izbjegavati dodirivanje ili oslanjanje na betonske zidove ili čak ležanje na betonskim podovima. Metalne šipke u zidovima i podovima, zajedno s betonom, mogu provoditi elektricitet i dovesti vas u opasnost. Također, trebate izbjegavati čuvanje boca s vodom na tim podovima. Plastika može apsorbirati različite mirise i čak hemikalije koje se koriste za izradu cementnih podova. To može učiniti da vaša voda nije prikladna za piće. Umjesto toga, stavite zalihe boca s vodom na neke drvene daske ili koristite karton.
3. Pokušajte izbjegavati paljenje svijeća.
Problematika svijeća je ta da također mogu izazvati požar. A tokom ozbiljne oluje, možda nećete moći kontaktirati hitne službe. Čak i ako uspijete stupiti u kontakt s njima, vremenski uvjeti mogu im onemogućiti da stignu do vaše kuće na vrijeme. Kako biste izbjegli moguće opasnosti, umjesto svijeća možete koristiti baterijske svjetiljke. One proizvode čak i više svjetla i znatno su sigurnije.
4. Izbjegavajte skrivanje u podrumu.
Podrum je vjerojatno jedno od najpopularnijih mjesta za skrivanje tokom uragana ili poplava, ali ispostavlja se da možda nije tako siguran. Ako je vaš podrum ispod zemlje i nema prozora ili vrata, može se napuniti vodom, pa biste ga trebali izbjegavati. Inače, rizikujete da ostanete zarobljeni tamo bez mogućnosti bijega (ako nivo vode postane previsok).
5. Ne pokrećite generator unutar zatvorenog prostora.
Prenosivi generator može održavati vašu elektroniku, kao što su frižideri ili klima uređaji, u funkciji, ali bolje je da ga uopće ne koristite tokom oluje. Razlog tome je što ovaj uređaj emitira ugljik-monoksid koji može otrovati ljude i izazvati glavobolje, vrtoglavicu, slabost i povraćanje. Općenito, izbjegavajte njegovu upotrebu u zatvorenim prostorima kao što su unutrašnjost vašeg doma, garaža ili podrum.
6. Izbjegavajte stajanje blizu prozora.
Iako može izgledati zanimljivo ili čak romantično gledati munje kroz prozor, to je i dalje nesigurno. Ako je oluja previše jaka, vjetar može nositi predmete koji mogu pogoditi prozor i uzrokovati opasnost po vas. Drugi razlog, iako je relativno rijedak, jest da munje u starijim kućama mogu ući kroz pukotine na bočnim stranama prozora.
7. I nemojte ih otvarati.
Otvaranje prozora može uzrokovati ozbiljne štete vašem domu. Vlaga može ući i izazvati probleme poput plesni kasnije. A postoji nešto još gore što se može dogoditi – zrak može ući s ogromnom silom i brzo se kretati prema vrhu kuće. Ako je snaga vjetra dovoljno velika, čak može odnijeti krov s vaše kuće!
8. Ne ostavljajte punjač za laptop i druge elektroničke uređaje priključene.
Ako morate obaviti hitan posao, pobrinite se da je punjač za laptop isključen. Električna struja može preopteretiti kajl za napajanje i ne samo uništiti vaš uređaj, već i povrijediti vas. Ne zaboravite sačuvati svoje datoteke prije nego što se to dogodi! Također, pokušajte izbjegavati da budete blizu prozora i vrata dok radite na laptopu kako biste osigurali da nećete biti izloženi šteti od statičkog elektriciteta ili udara munje.
9. Bolje je ne dodirivati ništa metalno ili električno.
Iako je relativno sigurno ostati u kući tokom oluje, neki objekti u vašem domu mogu provoditi elektricitet i biti opasni za dodir. Na primjer, stvari poput žičanih telefona, kablova, televizora ili računarskih kablova, vodovodnih cijevi i metalnih vrata trebaju biti izbjegavane dok se vreme ne poboljša. Možete ih jednostavno isključiti unaprijed kako biste osigurali da vam ništa ne može naštetiti.
10. Nikako se ne zaključavajte.
Kad nestane struje, automatski bravari mnogih garažnih vrata se zaključavaju. Pobrinite se da vi i vaša porodica dobro znate za ručni kabl koji oslobađa vrata. To će vam omogućiti da lako otvorite vrata u slučaju nužde i napustite objekat sigurno.
11. Ne isključujte radio ili TV uređaj.
Ako se pojavi ozbiljna oluja, morate se pobrinuti da ne propustite nikakve informacije i obavještenja koja emitiraju lokalne vlasti. Televizija i radio vam omogućavaju da budete informisani i poduzmete mjere kako biste izbjegli opasnost. Zapamtite, ovo znanje može spasiti vaš život!
12. Ako se zateknete napolju, izbjegavajte vrhove brda i otvorene prostore.
Ako se zateknete napolju i ne možete naći zaklon, hitno djelovanje je ključno. Prvo, nemojte držati metalne predmete poput kišobrana ili bicikala, jer mogu privući udar munje. Drugo, ne ostajte na vrhovima brda ili na otvorenim prostorima – munja traži najvišu tačku. Pokušajte pronaći jamu ili neko drugo nisko mjesto u zemlji i sakrijte se tamo.
Imate li još neke lične savjete o tome kako ostati siguran za vrijeme ekstremnih vremenskih uslova? Podijelite ih u komentarima!