10 Stvari koje ne smijete raditi u inostranstvu: Savjeti za Siguran Put

Staro pravilo, “Kad si u Rimu, ponašaj se kao Rimljanin,” još uvijek vrijedi širom svijeta. Kada putujete u inostranstvo, obavite svoje domaćinske zadatke i saznajte sve “treba” i “ne treba” u zemlji koju posjećujete. No, važnije je znati što se ne smije raditi, jer vas takvo znanje čuva od kontroverzi i neugodnih situacija, i drži vas na sigurnoj strani.

Mi smo tu da vas podržimo i naveli smo stvari koje ne biste trebali raditi tokom putovanja u inostranstvo. Želimo vam sretan i siguran put.

1. Davanje napojnica u Japanu

Iako nije obavezno ne davati napojnice u Japanu, u nekim slučajevima smatra se nepristojnim. Možda ćete također primijetiti na kraju računa da osoblje već dobija punu naknadu, pa dodatni bakšiš nije potreban.

2. Dijeljenje računa u Francuskoj

Smatra se nepristojnim dijeljenje računa u Francuskoj jer ne vole uopće govoriti o novcu. Međutim, ako putujete u većoj grupi, svakako možete odlučiti podijeliti račun među svima.

3. Mahanje bilo kome u Grčkoj

Za Grke, pokazivanje dlana više je uvreda nego pozdrav. To je više kao reći: “Odbijam te.”

4. Dodirivanje osobe suprotnog spola u Indiji

5. Slikanje bez dozvole u Ujedinjenim Arapskim Emiratima

To se smatra zločinom prema cyber zakonima zemlje. Može vas dovesti u zatvor do 6 mjeseci i koštati vas značajne novčane kazne, do 500.000 AED (250 KM), posebno ako objavite slike na društvenim mrežama.

6. Preskakanje reda u Australiji

Uvijek je tabu preskočiti red ako se nalazite u Australiji i Engleskoj. To važi kad koristite javni prijevoz, u trgovačkim centrima, u pubovima ili bilo gdje drugdje. Uvijek pričekajte svoj red i održavajte stvari jednostavnima.

7. Hodanje po biciklističkim stazama u Nizozemskoj

Vožnja bicikla je primarni način prijevoza u Nizozemskoj i obično je uvijek pretrpana. Stoga, kada hodate po biciklističkoj stazi, postoji neizbježan rizik da vas obori biciklist. Bolje je biti pažljiv i uvijek hodati po trotoaru kako biste izbjegli rizike.

8. Davanje znaka “OK” rukom u Turskoj

Ovo je ekvivalentno pokazivanju srednjeg prsta. Isto vrijedi i za Njemačku i Brazil.

9. Kimanje i mahanje glavom u Bugarskoj i Albaniji

Obično kimanje glavom (gore-dole) znači da, a mahanje glavom (s leva na desno) znači ne. Važno je znati da je u Bugarskoj i Albaniji upravo suprotno.

10. Hranjenje ptica u Singapuru

Hranjenje ptica, bacanje smeća bilo gdje i žvakanje žvakaćih guma u javnosti može vas skupo koštati u Singapuru.

Ima li vaša zemlja boravišta pravila koja turisti nikako ne smiju prekršiti?
Slobodno podijelite svoje znanje s ostatkom svijeta u komentaru ispod.